Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

Sizin Sayfanız Konuları

Dinler Neden Yetersiz

İncil Değişti mi?

İsa Ölmedi mi?

Düşmanlarımızı sevelim mi?

Neden Dört İncil

Kilise Nedir?

Hıristiyanlığı Kimden öğreniyorsun?

Neden Haç?

Bütünleyici Haç

Gerçekçiliğin Kuralları

Zulüm ve Zafer

KUTSAL KİTAPTA BAYRAMLAR

Bir  bayram  haftasına giriyoruz. Kutsal kitapta bayramlar hakkında okurken bu bayramların bir kısmı Tanrı tarafında istenmiştir. Tanrı bunlar için benim bayramlarım derken bizlere bir şeyler öğretmek istemesidir.

İsrailliler Mısırdan çıkınca bir bayram kutladılar. Bu bayram aynı zamanda  Tanrı’nın kurtuluş planını gösteriyordu.

Bizler bugün bir bayram kutlayacağız. Bu bayramı niçin kutluyoruz?

Gelenek olduğu için mi? Yoksa tanrının bizim için yaptıklarını hatırlamak için mi?

Hatırlamak güzel....  Ama bizler  bayramdan bayrama mı  hatırlayacağız.  Bunun anlamı aslında çok derin.....  Özellikle Bayramların sıralınışı bile çok derin bir anlamı var.  Bugün bu derin anlama bakacağız.

Bayramlar her zaman belli zamanlarda oldu. Halk bu zamanlarda Tanrıya yaklaştı.

İsrail halkı bu bayramlarda toplandığı zaman, herkes Yahudilerin bayramı diyordu. Fakat bu bayramlar aslında Yahudilerin değil tanrının bayramıydı. Şimdi aslında bu durum biraz değişti. Artık yılda belli zamanlarda değil  İmanlılar artık İsa’nın adıyla ne zaman toplanırlarsa o zaman aslında bayram oluyor.  Eskiden İnsanlar böyle bayram zamanlarında toplanınca ne yapıyorlardı? Rabbe tapınıyorlardı ve kurban kesiyoırlardı. Tanrının  ataları için neler yaptığını hatırlayıp  şükrediyorlardı. Fakat bayram bitince herşey bitiyordu.

Bu hafta bizler Fısıh bayramı haftasındayız. Bu  bayramı düşünürken Tanrı’nın bu bayramla nasıl bir temel koyduğunu düşündüm. Bu temel kurtuluş temeliydi.

Özellikle bu bayramların sıralanış biçimi çok enteresan Fısıh-Mayasız ekmek-Turfan yani ilk ürünün sunumu- Hasat Bayramı sept günü yani pentikost-  Borazan - Barış ve Çardak bunların bayram olarak anılmesı hem düşündürmek hemde şükretmek için hatırlamak için çok önemliydi. Bugün özelikle üç bayram hakkında düşünmek istiyorum. FISIH-Mayasız ekmek –Turfan ve Hasat (Bereket) Pentikost

 


 55

 ©Copyright 2001 Kapsam