ARŞİV

Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri


 

 

 

“Müjdeden utanmıyorum. Müjde iman eden herkesin, kurtuluşu için Tanrı’nın gücüdür”

Pavlus’un nasıl biri olduğunu biliyoruz. O daha önce imanlılara zulüm eden biriyken, Rab onu kendi görevine çağırdı. Rabbi tanıdıktan sonra tek bir amacı vardı Tanrı sözünü herkese duyurmak. Bu yüzden gittiği her yerde İsa Mesih’in Tanrının oğlu olduğunu açık bir şekilde duyurmayı kendine görev bildi.

Gittiği her yerde: Kutsal yazıları kullanarak konuştu. Yani Pavlus Kutsal yazıları iyi bilen birisi. Bu yüzden o “İsa Mesih hakkında Beden açısından Davut’un soyundan, Kutsallık açısından ise Tanrı’nın oğludur. Çünkü ölümden dirilerek bunu kanıtlamıştır.”

Bunun için hangi ulustan olursanız olun sizin kurtulmanız için bir imkân vardır. Bu imkân İsa Mesih sayesinde oluşmuştur. Sizin yapmanız gereken tek şey İsa Mesih’e iman etmenizdir.

Tanrı her birinizi o kadar çok seviyor ki sizi İsa Mesih sayesinde Kutsal bir yaşam sürmeniz için davet ediyor

Bu bütün insanlar için bir müjdedir aslında. Sen bu Müjdeyi nasıl değerlendiriyorsun?

Bir imanlının özelliklerini de burada görüyoruz: Bir imanlı Pavlus gibi başka insanların canları için yanmalı ve onların kurtulması için ve kurtulanlar için dua etmeli ve Onları özlemeli. Neden Pavlus onların yanında olmak istiyor?

Sen kardeşlerin yanında olmak istiyor musun? Yoksa her hafta katılmak için buraya geliyorsun? Bu soruyu gerçekten yüreğine sor. Aldığın cevaba göre Tanrıya yaklaş.

Pavlus diyor ben bütün insanlar için kendimi sorumlu hissediyorum. Bu yüzden sizin yanınıza gelmeyi özlüyorum. Sen kendini sorumlu hissediyor musun?

“Aklanma yalnız İmanla olur” İmanla aklanan insan yaşayacaktır Romalılar 1:17

Bu aynı zamanda büzük bir zenginliktir. Siz bu zenginliğin farkın damısınız?  Ama bazen bu zenginliği unutup başka zerlere bakıyoruz bu yüzden aramızda bölünmeler oluyor. Bu bölünmeler gruplaşmalarla ortaya çıkıyor. Oysa bizim Bir tanrımız var ve O’nun oğlu İsa Mesih birdir. Eğer fazla olsaydı bölünmekte aklı olabilirdik.

Pavlus diyor Mesih beni Müjde duyurmaya gönderdi. O halde her birimizin tek bir görevi var Müjde duyurmak.

Biz bu müjdeyi duyururken çok kişi saçma diyecek bu size zeni bir kelime olarak gelmesin sakın. Çünkü mahvolanlar için tanrının sözü her zaman saçma gelmektedir ama bizler için bir hazinedir. Tanrının gücüdür.

1.18 Pavlus burada akıl ve hikmet hakkında konuşuyor. Pavlus burada sanki akılsızlığı savunuyor ama değil. Hikmetli olmak bilgiden çok önemli. Pavlus bizi uyardı. Çocuk olmayın büyüyün akıllanın diye.

22. Bir problem vardı herkes bilgelikle övünüyordu. Pavlus kendini çok okumuş biri olduğunu göstermek istemedi. Alçak gönüllü bir şekilde onların önüne geldi. Ona baktılar bu misafir bize ne gösterecek. Pavlus göstermedi O tanrıdan ne öğrendiğini anlattı.

Mesih’in elemini anlattı. Çünkü onu duyurmak istedi.

Yahudiler işaret Grekler hikmet istedi. Pavlus onların isteğini değil Mesih’i anlattı. Hikmet o zaman çok önemliydi. Konuşmalar mükemmel olmalıydı. Konuşmalara dikkat etmeliydi. Mesih’te yaşamak çok daha önemlidir. Bilge hikmet önemli değil. Biz çok hikmet ediyoruz. Ben nereye bakıyorum. Nerde değer görüyorum. Pavlus insanları etkilemek için yapmadı. Onun görevi İsa Mesih’i haçlanmış olarak anlatmak. Çünkü bilmiyorlardı.

Pavlus diyor siz ne istiyorsunuz özel biri olmak mı? Ne amacınız var? Kendi hikmetinizle Tanrıyı tanıyamazsınız. Hikmetinizle dünyayı yönetemezsiniz.

Çünkü dünya süslü kelime felsefecilerden hoşlanır. Felsefeciler yüksek kelime kullanarak konuşuyorlar. Çok kişi anlamıyor onları. Biz böyle şeyler için çağrılmadık. Rab bizi güzel sözler için çağırmadı. Onun gücüyle yaşamak için. Tanrın gücü güzel sözlerde değil Bu dünyanın hikmeti bütün dünyayı yönetemedi. Tanrının kilisesi Tanrının gücüyle dünyayı yendi. Zor durumlarda Tanrının gücünü görürsün.

28. ayette hor görülmüş olanları Rab seçti. Basit insanları.

 Bugünlerde İncil dağıtarak yöneticilere ulaşalım diyorlar. Pavlus’ta bunu yapabilirdi Ama Tanrı yapmadı. Beytlehem değersiz bir yerdi ama Tanrı için çok değerliydi. Sen Tanrıyı tanıyor musun Mesih’i tanıyor musun? Mesih senin için öldüğüne inanıyor musun?  İnanmıyorsan boşuna. Tanrı bizi kurtulmuş olarak görmek istiyor. Kendimizden değil Tanrıdan hikmet çıksın.

Dünyasal hikmetle kutsal kitap kabul edilemez

Tanrının hikmeti kişileri olduğu gibi kabul etmektir.

Pavlus diyor çok kişi Rabden saptı. Neden?

Dünyasal isteklerden dolayı. İnsanlar İsa’yı kral yapmak istedi ama İsa istemedi çünkü insanların yüreklerini gördü. İsa yürekten isteyenlerin kralıdır.

Petrus bazı şeyler istedi önde olmak istedi su üstünde bile yürümek istedi. Ama sonunda ne oldu Hayal kırıklığına uğradı

Filibeliler 3:17 kendi isteğinden ders almayan her zaman hayal kırıklığına uğrar.

Pavlus yaşantısıyla örnek olduğunu söylüyor. Ben böyle yaşadım dedi. O kilisedekilere söylüyor sen nasıl yaşıyorsun? Görüntüyle mi yoksa yürekle mi?

İmanlılara bazen kiliseler acı veriyor. Çarmıh gölgesindeyken hatalarını görünce ne yapıyorsun kaçıyor musun?

Biz çarmığın düşmanları olmayalım. Bu dünyada yaşarken yaşantımızda ruhani bir savaş yapmalıyız. Pavlus bir örnekti. İsa gibi bizde örnek olmalıyız. Örnek bir izleyici olarak çok kişi sizden örnek alsın.

Sizde İsa’dan örnek alın. Bu şekilde Tanrı’nın istediği gibi bir yaşantı olacak.

Hüseyin Tüfekçi


"Ben iyi çobanım" diyen . . . İSA . . . ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağidaki adrese yazın:

P.K. 52 Beşiktaş-Istanbul

Veya e-posta (kapsam@kapsamgazetesi.com) gönderin.

 

Arşiv Konuları

Dua Nedir

Uluslara Gidin

Kaygılanmayın

Kilise Yönetimi

Tanrıya Vermek

İlk Sevgiyi Unutmak

Üçlü Birlik 

Kiliseye Gitmek

6-7 Eylül Olayları

Çarmığa Gerilenin Öyküsü

Mükemmel Kitap

Tanrıya Yaklaşalım_1-2

İnsanın İsyanı (Tufan)

Vizyon


55

 ©Copyright 2001 Kapsam