ARŞİV

Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri


 

 

 

VİZYON

Hikaye: Yıllar önce bir kardeşle konuşuyordum ve bana dedi “En büyük hayalim bu ülkede, her sokakta kiliseler açılsın ve bütün insanlar kiliselere gitsin. Bu hayalim gerçekleşmeden ölmek istemiyorum” demişti. Aradan yıllar geçti bir gün tesadüfen o kardeşi yolda gördüm ve sordum ona nasılsın. “Hamdolsun 2 lokanta açtım işlerim iyi gidiyor” Bende kendisine hatırlattım senin hayalin vardı ne oldu bu hayalin : “Evet  vardı ama ben ne yapayım? Tanrı yapmadıktan sonra….

Bu konuşma beni yıllardır düşündürüyor. Ne demek Tanrı yapmadıktan sonra?  Aslında Tanrı her zaman iyi olan şeylerin yapılmasını ister. Fakat biz buna ne kadar hazırız? Biz neler yapıyoruz?

Biz neden kurtuldu? Neden imanlı olduk? Neden her Pazar kiliseye gidiyoruz? Tanrı bizimle ne istiyor?  Bugün bu sorulara birlikte yanıt arayalım…………

Birkaç hafta önce Yaratılış bölümünü okuyordum. İnsanın yaratılışı ve günah’a düşüşünü” Özellikle  Yaratılış 3:8-9 Tanrının  seslenmesi olayı: aslında bu bölüm komple Tanrının  gelecekteki vizyonu hakkında bilgi veriyor bize.

 Düşünün Tanrı insanı yarattı ve onları çok özel bir yere yerleştirdi. Bu yerde her şey mükemmel ve her şey kendisi tarafından karşılanıyordu. Sonra insan günaha düştü ve bu özel yeri kaybetti. Çünkü günah bu yerde olmasına engel oluyordu.

Tanrı insana bakınca üzülüyordu ama asla bu insandan vazgeçmedi. Çünkü insan tanrının gözünde çok değerliydi. Yani her kim olursa olsun Tanrının gözünde değerlidir.  Tanrı değer verdiği bu insan için bir şeyler yapmak istedi. Çünkü insanın kaybettiklerini  Tanrı onlara geri vererek tekrar kaybettikleri o özel yere onları getirmek istedi. Yani insanları tekrar yanında görmek istedi. İşte bu istek için bizler Tanrının vizyonu diyoruz.

Tanrı hayal kurmadı?  Tanrı insanlık için Vizyon yaptı.

O zaman Vizyon ile hayal arasında ne fark var diyeceksiniz?

Hayal: Gelecek ile ilgili Resim.  (Bu resmin görünmesi için oturup beklemek)

Vizyon: Gelecek ile ilgili bir resim (Bu resmin görünmesi için bir şeyler yapmak)

Bu yüzde bizler diyoruz Tanrı hayal kurmadı vizyon yaptı. Çünkü İnsanlık için bir şeyler yapmaya başladı. Oturup beklemedi.

Bu üçüncü bölümde hem gelecekteki olacak olaylar hakkında bilgi verdi hem de  pratik olarak ta bir şeyler yaptı önce onları giydirdi. Ve Tanrı o günden beri vizyonunun gerçekleşmesi için  çalışmaya devam ediyor.

Tanrının Vizyonu:  Kutsal kitap  bize Tanrının bütün insanları kurtarmak istediğini yazıyor. “”Bütün insanlar kurtulsun ve her insan O’nun yanında olsun”  İşte bunu gerçekleştirmek istiyor. İnsanların yanında olması için Tanrı başlangıçtan beri sürekli hareket halinde. Tanrının hedefi insanlığı  yanında görmek. Aden bahçesinde kaybettiklerini yine onlara geri vermek. Bu bir süreç aslında ve zaman alıyor aynı zamanda. Bu süreç içinde bir sürü olaylar oluyor. Olumlu olaylarda oluyor olumsuz olaylarda. Çok defa olumsuz olaylar oldu ama Tanrı yinede  vizyonun gerçekleşmesinden vazgeçmedi.  En büyük hareketi oğlu İsa Mesih’i bu dünyaya göndermesiyle gerçekleştirdi. İs Mesih tanrının vizyonun gerçekleşmesinde  en büyük rolü oynadı. İsa Mesih hem önemli bir rol üstlendi hem de tanrı’nın halkı olma konusunu gündeme getirdi. Bu hareketle aynı zamanda  Yeni bir halk oluştu. Biz bu halka imanlılar diyoruz.

İsa Mesih’in Vizyonu: Bütün insanları tanrıyla barıştırmak ve onlara gelecek konusunda vizyon vermek. İmanlı olanları teşvik etmek ve Tanrının onlarla çalışmak istediğini yaşantısıyla göstermek. Babasının vizyonunun gerçekleştirmek. Biz imanlıları gayrete getirmek. Günahın bedelini ödemek. Babasının kendisine verdiği görevi tamamlayıp tekrar yanına dönmek. İsa bunları yaptı. Şimdi bize diyor: Ben geldim mücadele ettim ve sonunda zafer kazandım. Sizi de böyle zaferli bir son bekliyor.

İsa babasının yanına gitmeden önce  bizlere Tanrı’nın vizyonunun gerçeklemesi için  bazı şeylerin daha gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Gerçekleşecek olan şeyler nelerdir?

Markos 13:10 Önce bütün uluslar müjdeyi duyması lazım.

Luka 24: 45-47 Herkes Tövbeye  çağrılacak.

Bizler bu ayetlerden anlıyoruz Tanrı hedefe bizlerle ulaşacak. Yani Tanrı halkını kullanarak hedefine ulaşıp vizyonunu  gerçekleştirecek.

Tanrı bize diyor  ben seni kurtardım ve bundan sonra sen artık benimle çalış. Biz nasıl onunla birlikte çalışabiliriz? Çalışmak için  önce  Tanrının  işinin ne olduğunu bilmek lazım. Eğer sen sahibini tanırsan onun isteklerini bileceksin ve calısmak sana zor gelmeyecek. Bizler her zaman diyoruz tanrıyı tanıyın. Eğer sen Tanrıyı tanırsan kiliseye gelmen zor olmayacak. Çalışman zor olmayacak. Hizmet etmen zor olmayacak. Kardeşleri sevmen zor olmayacak. Her zaman söyle deyin Tanrı hala çalışıyor ben neden yatıyorum. Benimde çalışman lazım. O zaman nasıl çalışabiliriz?

Her başlangıç birden sonuç göstermiyor. Emek ve zaman gerekiyor.

Bir imanlı olarak Vizyonumuz: Tanrının yanında olmak. Her imanlı aslında bu yere odaklanmıştır. Aynı zamanda bizler odakjlanıp beklemiyoruz  sürekli hareket halindeyiz. Hareket halindeyken neler yapmalıyız?

           

Bir imanlı ve kilise hedefe odaklandığında yapması gerekler

DUA: 2.tarihler 7:14 Adımla çağrılan halkım alçakgünüllüğü takınır, bana yönelip dua eder, kötü yollarından dönerse, gökten onları duyacağım, günahlarını bağışlayıp ülkelerini sağlığa kavuşturacağım.

Matta: Kilisenin işi yeni işçilerin oluşması için dua etmektir.

1.Timeteyus 2:1-4 Kilise dünya liderleri için dua eder. Müjde için yeni imkanlar oluşsun.

Vahiy: Kutsalların duası (Vizyonun tamamlandığı nokta- Sevinç)

BERABERLİK: Yuhanna  17:21-23 ve Yuhanna 13:35  Hepsi bir olsunlar (birlikte olsunlar) Birlikte olunca herkes bizi rabbimizn öğrencileri olduğunu anlayacak.

SEVGİ: Yuhanna 13:35  İmanlaıların birbirlerine olan sevgileri göründükçe Mesih yüceltilecek. Güzel bir  müjdeleme.

GÖREV: Yuhanna 3:16 Tanrı bütün insanları seviyor.

1.Yuhanna 2:2 İsa bütün uluslar için kurban oldu

Yuhanna 16:7-11  Kutsal ruh dünyanın suçlu olduğunu söyledi

Elçilerin işler 1:8 Dünyanın dört bucağından öğrenciler

Bütün bu ayetlere göre bizlerin görevi ayrım yapmadan insanları sevmek, Onlara mesih’in günahları için nasıl kurban olduğunu anlatmak, Günahı anlatmak ve öğrenciler yetiştirmek. Bu hem bizlerin hem de kilisenin görevidir.

MÜJDE: Romalılar 10:14-15 Duymamış olanlara  müjdeyi duyuracağız.

Elçilerin İşleri: Müjde duyurmak bir buyruktur. Romalılar 15:20-21  Müjde duyurmak amacımız olsun.  Eğer sen yaşam amacına müjdeyi koyarsan o zaman herkes duyacak.

ÇÖMERT OLMAK:

Matta: 10:40-42 Vaazı destekleyen Tanrının vaadidir.

Elçilerin işleri 20:35 Vermek almaktan daha mutluluktur: İlk imanlılara verdikleri mesaj

Elçilerin işleri: 4:15-19  Çalışan kilise büyük bir kilisedir. (Örnek. Almanyada biri gel sana büyük bir kilise göstereyim dedi. Gittik kilisede 8 kişi vardı.  Toplandılar ve  dua etmeye başladılar. Ellerinde ülkelerden gelen mektuplar. Kazandıklarını misyona vererek destek edenler ve bu 8 kişi bölgede nasıl bir etki bıraktığını anlatan insanlar)

Sorular:

Bütün uluslar için dua ediyor muyuz? Tanrının ürününü toplamaları için  daha fazla işçi için dua ediyor muyuz? Neden bu kadar az işçi var?

Farklı mezheplerden olan kardeşleri sevmeye hazır mısın?

Maddi anlamda cömert misiniz?

Her imanlının hedefe ulaşmak için yapması gerekenler

Bulunduğunuz halkı düşünerek Dua edin bu insanlara sevgi gösterin ve her konuda insanlara cömert olun. O zaman Tanrı sizinle hedefe kolay ulaşacaktır.

Hüseyin Tüfekçi


"Ben iyi çobanım" diyen . . . İSA . . . ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağidaki adrese yazın:

P.K. 52 Beşiktaş-Istanbul

Veya e-posta (kapsam@kapsamgazetesi.com) gönderin.

 

Arşiv Konuları

Dua Nedir

Uluslara Gidin

Kaygılanmayın

Kilise Yönetimi

Tanrıya Vermek

İlk Sevgiyi Unutmak

Üçlü Birlik 

Kiliseye Gitmek

Müjdeden Utanmıyorum

Çarmığa Gerilenin Öyküsü

Mükemmel Kitap

Tanrıya Yaklaşalım_1-2

İnsanın İsyanı (Tufan)

6-7 Eylül Olayları


55

 ©Copyright 2001 Kapsam