ARŞİV

Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri


 

 

 

DUA

Dua hayatımızın her alanını kapsar. Duanın dokunamayacağı şey yok.  Ne kadar küçük yada büyük olursa olsun dua ile tanrıya getir.  İsa dua ederken öğrenciler sordu “Bize dua etmeyi öğret”  Kilisede ilahileri ve Tanrı sözünü öğreniyoruz. Öğrenciler İsanın dua etme şeklinden etkilendiler. En önemli soruyu sordular. Ve önemli ders aldılar. Dua yaşamı kilisenin temelidir.

Niçin Dua etmeliyiz?

Matta 6:9 burada  5 alan görüyoruz dularımızın kapladığı.

        1-Dua Tanrıyla başlamalı senin ismin ailemde yaşamımda kilisede işyerimde kutsansın senin krallığın hayatımın her alanında hakim olsun.  Senin isteğin benim hayatımda ailemde kilisede gerçekleşsin.

        2-Dünyasal ihtiyaçlarımız bugün bize gerekli ekmeği ver stok için değil bugün için. Neden yalnız bugün için Tanrı hepsini birden veremez mi? Yıllık olarak. Gündelik olarak istek aslında hergün ona gidip istemektir. İmanlının hayatında en zayıf nokta duadır. Biz günlük duada uyanışa muhtacız. İmanlıların düşmesinin nedeni dua eksikliği günlük temel ihtiyacının dua olduğudur.

        3- Ruhsal ihtiyaçlar: Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi sende bizim suçlarımızı bağışla hergün Rabde kutsallaşmak lazım. Hergün tövbe etmek lazım. Çünkü bunun farkına varırsak her gün af dilemeliyiz. Dua ve kutsallaşma birlikte gidiyor. Adım atmaya  göre bir adım dua için attığımızda bir adım kutsallaşıyoruz.  Rable yürürken bunlar olmalı Dua bizim motorumuzdur. Çok güzel isteklerimiz olabilir. Ama  dua yoksa bu arabanız var ama arabanızın motoru yok gibidir. Motor yoksa gidemezsin. Dua hayatımızın motorudur. Dua hayatında nasıl çalışıyor. Hergün bu motoru çalıştırıyormusun.

        4- Düşmanlarımıza bakmalıyız:  Ayartılmamıza izin verme. Kötü olandan kurtar. Şeytan ölmedi yaşıyor ve çalışıyor. Kendinize hatırlatın uyanık olun. Şeytanın ayartmalarına karşı uyanık olun. Şeytan bizden çok güçlü. Ama Rab şeytandan çok daha güçlü. Rabbin gücüne bizlerin ihtiyacı var ve biz bu gücü dua ile kullanabiliriz.

        5- Sonunda tanrıyla dua bitiyor. Egemenlik güç sonsuzluklar boyunca seninle. Tanrıyla başlıyor  ismiyle krallığıyla benim hayatımla ve kardeşlerimle ve dua imanla bitiyor benim hayatımda güç sendedir deniyor.

Nasıl Dua  etmeliyiz?

Luka 11 ısrarla dua etmeliyiz.  Duadaki ısrarcılık iki şeyden geliyor bir komşudan diğer komşuya gitme nedeni neydi arkadaşım geldi önüne koyacak bir şey yok yani bir ihtiyaç var hemde büyük duada yeteri kadar ısrarcı değilsek alacağımızın bilincinde olamayız. Çünkü ruhsal ihtiyaçlarımızın büyüklüğünü bilmiyoruz. Yeterli imanımız yok bu yüzden ısrarcı değiliz. Kenanlı kadın rabbin önünde ısrar etti. İki kez reddedildi ama ısrar etti. Neden? Çünkü çok ihtiyacı vardı onun kızı acı çekiyordu cine tutsaktı ısrarla yakarıyor çünkü imanı vardı İsa ne cevap verdi? İmanın büyük kızın iyileşti dedi. Büyük ihtiyaç +Büyük iman = Büyük dua

Konuk için bir şey yok arkadaşından  bir başkası için istiyor Bizler başkaları için araç olmalıyız. Tanrı bizi tanrıyla insanlar arasında aracı olarak çağırdı. Dua ile bunu yapıyoruz. Bu adam kendisi için değil arkadaşı için istedi sen çevrendeki insanlar için bu hizmeti yapıyormusun?

Günahkar ile tanrı arasına aracı olarak çağrıldık. Yeşeya 62:6-7 biz bekçilere rable insanlar arasında duracak bekçilere ihtiyaç var. Hiç susmayacaklar  durmadan yakarın.  Yeruşalem yerine kiliseyi koyalım kiliseye bekçiler diktim susmayacaklar dua hizmetimizin bir bedeli ar bu bedelden dolayı bedeb istekli olmaz. Dua etmeyi sevmeyiz Neden?  Çünkü Rab sana ihtiyacım var ben zayıfım gücüm yok demeyi doğal benlik sevmiyor dua hizmeti büyük bir bedele sahiptir. Dua hizmeti büyümeli Luka 11 isteyin size verilecek arayın bulacaksınız diyor  kapıyı çalın sanki bir merdiven gibi üç adımla yükselen senin dua hayatın büyümeli  arabada yalnızca birinci vitesle gidersen  ne kadar hızlı gidersin?  İlerleyeceksin ama çok yavaş dua edebiliyorsun ama hızlanmamız lazım Rab bizi hızlı istiyor.  İsteyin size verilecek istemeniz için yapmanız gereken şey ağzınızı açmak sonra arayın. Aramak için istemekten fazla şey ifade ediyor sonra kapıyı çalın kapıyı çalmak enerji gerektirir Israrla dua edin ısrarcı olmak imanımızın büyüklüğünü gösterir dualarımız artarak yükselsin.  Dua aslında bir savaştır örnek  Koleseliler  4:12  Epafras büyük vaiz değildi ama bu adam büyük bir  dua savaşçısıydı ayakta kalasınız diye duayla mücadele ediyoruz. Dualarda Tanrıyla güçleniyoruz gerçek dua  bir mücadeledir zaman alır bundan dolayı  sevmiyoruz İsa bu şekilde dua ediyor. İbraniler 5:7 mesihin duasında ne vardı? Feryat gözyaşı ilk basamakta kalmadı kendini vererek büyüdü acı mücadele vardı gerçek dua nasıl olmalı fedakarlıkla. Bu olay ne zaman oldu? Gece yarısıydı biz gece yarısı rahatlıyoruz dinleniyoruz. Sen yatağını seviyormusun dinlenmenin bir bölümünü fada etmeye hazırmızın. Dua bir fedakarlıktır. Dua benim için öncelikli deyip dua etmeliyiz.

Hüseyin Tüfekçi


"Ben iyi çobanım" diyen . . . İSA . . . ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağidaki adrese yazın:

P.K. 52 Beşiktaş-Istanbul

Veya e-posta (kapsam@kapsamgazetesi.com) gönderin.

 

Arşiv Konuları

6-7 Eylülk Olayları

Uluslara Gidin

Kaygılanmayın

Kilise Yönetimi

Tanrıya Vermek

İlk Sevgiyi Unutmak

Üçlü Birlik 

Kiliseye Gitmek

Müjdeden Utanmıyorum

Çarmığa Gerilenin Öyküsü

Mükemmel Kitap

Tanrıya Yaklaşalım_1-2

İnsanın İsyanı (Tufan)

Vizyon


55

 ©Copyright 2001 Kapsam